ویزای تحصیلی امریکا

ویزای تحصیلی امریکا مصاحبه در سفارت آمریکا اقامت دائم آمریکا هزینه اخذ ویزای تحصیلی

آمریکا با داشتن تعداد بسیار زیادی دانشگاه و موسسه آموزشی بزرگ و معتبر، بزرگترین مقصد تحصیلی جهان است و سالانه بیش از 800.000 دانشجوی خارجی برای تحصیل به آمریکا سفر می‌کنند. اغلب دانشگاه‌های معروف آمریکا در رتبه‌های بالای جهانی قرار دارند و تقریبا در هر ایالتی از آمریکا می‌توان یک دانشگاه با رتبه‌بندی تک رقمی یا دو رقمی جهانی یافت. به منظور تحصیل در آمریکا به گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا نیاز دارید. در این مقاله قصد داریم توضیحات کاملی را درباره ویزای تحصیلی آمریکا و نحوه اخذ ویزای تحصیلی آمریکا ارائه دهیم.
ویزای تحصیلی امریکا مصاحبه در سفارت آمریکا مهاجرت اقامت دائم آمریکا هزینه اخذ ویزای تحصیلی دانشجویی با همسر با خانواده سامانه SEVIS

در این مطلب علاوه بر توضیح شرایط اخذ ویزای تحصیلی آمریکا و مراحل اخذ ویزای تحصیلی آمریکا ، درباره مطالبی همچون انواع ویزای تحصیلی آمریکا ، اخذ ویزای تحصیلی آمریکا بدون مدرک زبان ، هزینه اخذ ویزای تحصیلی آمریکا و گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا با همسر و خانواده نیز صحبت خواهیم کرد و سعی می‌کنیم تا اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه کنیم.

ویزاچی متخصص در امور اخذ ویزای توریستی آمریکا، اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های آمریکا و مشاوره برای اخذ اقامت دائم آمریکا است. در صورت نیاز برای تماس با کارشناسان ویزاچی می‌توانید با شماره ۰۹۱۲۴۸۸۰۵۲۰ تماس حاصل فرمایید.

ویزای تحصیلی امریکا چیست؟

ویزاهای تحصیلی آمریکا از انواع ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا هستند. به این معنا که شما با اخذ ویزای تحصیلی آمریکا اجازه خواهید داشت تا پایان مدت تحصیل خود به کشور آمریکا وارد شوید، ولی اجازه اقامت دائم در این کشور را نخواهید داشت و باید مدتی پس از اتمام تحصیل خود کشور آمریکا را ترک نمایید. برای هرگونه تحصیل بیش از شش ماه در موسسات آموزشی آمریکا نیازمند اخذ ویزای تحصیلی آمریکا هستید و نمی‌توانید به وسیله ویزای توریستی آمریکا در این کشور اقدام به تحصیل نمایید.

ویزای تحصیلی آمریکا در سه نوع F ، M و J صادر می‌شود که هر کدام به منظور تحصیلی خاصی صادر می‌شوند و قبل از هر گونه اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی، باید بدانید که کدام نوع برای هدف تحصیلی شما مناسب است. در جدول زیر به اختصار انواع ویزای آمریکا و کاربرد هر کدام از آن‌ها آورده شده است، در ادامه به ارائه توضیحاتی بیشتری در مورد هر یک خواهیم پرداخت.

منظور تحصیلی در ایالت متحده آمریکاویزای تحصیلی مورد نیاز
تحصیل در دانشگاه و کالج، دبیرستان، دبستان خصوصی، مدرسه علوم دینی، هنرستان خصوصی، سایر موسسات آکادمیک شامل برنامه‌های آموزش زبانF
موسسات فنی و حرفه‌ای و سایر موسسات غیرآکادمیک به غیر از برنامه‌های آموزش زبانM
استفاده از فرصت‌های مطالعاتی ، سفر کاری درسی در دوره تابستان ، گذراندن دور انترنی یا کارآموزیJ

انواع ویزای تحصیلی امریکا

همانطور که در قسمت قبل به اختصار گفتیم، ویزای تحصیلی آمریکا در سه نوع کلی F ، M و J صادر می‌شود. خود این ویزاها نیز هر کدام در دو نوع 1 و 2 صادر می‌شوند و نوع این ویزاها به شکل عدد در مقابل حرف آن نوشته می‌شود. عددی که مقابل حروف این نوع از ویزاها می‌آید، نشانگر نسبت فرد استفاده‌کننده از ویزاست. چنانچه ویزا برای خود استفاده کننده از خدمات تحصیلی صادر شده باشد، عدد 1 مقابل حرف ویزای تحصیلی قرار می‌گیرد (به طور مثال F1) و در صورت گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا برای همسر و فرزند متقاضی، عدد 2 مقابل حرف ویزای تحصیلی آن‌ها قرار می‌گیرد (به طور مثال F2). در ادامه به معرفی و توضیح هر یک از انواع ویزای تحصیلی آمریکا خواهیم پرداخت. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر ویزاهای آمریکا می‌توانید مقاله معرفی انواع ویزای آمریکا را بخوانید.

ویزای تحصیلی امریکا مصاحبه در سفارت آمریکا مهاجرت اقامت دائم آمریکا هزینه اخذ ویزای تحصیلی دانشجویی با همسر با خانواده سامانه SEVIS

ویزای تحصیلی F1 آمریکا

رایج‌ترین و بهترین ویزای تحصیلی آمریکا، ویزای تحصیلی F1 است. تقریبا تمام کسانی که قصد تحصیل در آمریکا را دارند، پس از دریافت پذیرش از موسسات آموزشی آمریکا باید برای این نوع ویزای تحصیلی درخواست دهند. ویزای تحصیلی F1 آمریکا برای اقامت‌های تحصیلی بیش از 6 ماه است. دانشجویانی که ویزای F1 دارند، می‌توانند در هفته 20 ساعت به یک کار نیمه وقت مشغول شوند و این کار بایستی حتما در محدوده دانشگاه باشد. البته این برای سال اول تحصیل دانشجوست و پس از اتمام سال اول، دانشجو می‌تواند با اجازه دانشگاه به کاری خارج از دانشگاه مشغول شود. می‌توانید تمام مطالب مربوط به چیستی و مراحل مربوط به دریافت این نوع ویزا را در مقاله اخذ ویزای تحصیلی F1 آمریکا بخوانید.

ویزای تحصیلی F2 آمریکا چیست و تفاوت آن با F1

شخصی که واجد شرایط ویزای F1  تحصیلی آمریکا است، می‌تواند همسر و فرزندان زیر 21 سالش را نیز به همراه خود به آمریکا آورد. در این صورت برای همسر و فرزندان زیر 21 سال او، ویزای تحصیلی F2 آمریکا صادر خواهد شد که مخصوص همراهان فرد تحصیل کننده در آمریکا می‌باشد. از مزایای داشتن ویزای F2 تحصیلی می‌توان به این مورد اشاره کرد که برخلاف ویزای توریستی آمریکا، فرد دارای ویزای تحصیلی F2 نیز اجازه تحصیل در آمریکا را خواهد داشت. بنابراین اگر شخصی ویزای تحصیلی F1 آمریکا را دریافت کند، علاوه بر اینکه خود می‌تواند در آمریکا به تحصیل بپردازد، بلکه خانواده او نیز با اخذ ویزای تحصیلی F2 آمریکا قادر به تحصیل در آمریکا خواهند بود.

تفاوت ویزای F2 با F1 در این است که ویزای F2 تحصیلی آمریکا، کاملا وابسته به شخص دارنده ویزای F1 است و در صورتی که ویزای F1 باطل شود، ویزاهای F2 زیرمجموعه آن نیز اعتبار خود را از دست خواهند داد. توجه کنید که دارندگان ویزای F2 آمریکا فقط اجازه تحصیل در آمریکا را دارند و با این ویزا نمی‌توانند در آمریکا مشغول به کار شوند. ویزاچی علاوه بر ارائه خدمات در زمینه ویزای F1 تحصیلی، در زمینه اخذ ویزای F2  تحصیلی نیز فعالیت می‌کند. در صورت نیاز به استفاده از خدمات ما در این زمینه می‌توانید با شماره ۰۹۱۲۴۸۸۰۵۲۰ تماس حاصل فرمایید.

ویزای تحصیلی M1 آمریکا

 از نظر شرایط می‌توان گفت ویزای تحصیلی M1 مانند F1 می‌باشد. تفاوت ویزای تحصیلی M1 با ویزای F1 در این است که ویزای M1 تنها برای برخی از رشته های فنی و حرفه‌ای می‌باشد و مانند ویزای F1 برای تحصیل در موسسات آموزشی عادی و رایج آمریکا نیست. در سایر موارد مانند دریافت اقامت همسر و فرزند زیر 21 سال دقیقا مثل ویزای F1 می باشد. دانشجویان متاهل می توانند با تقاضای ویزای M2 به همراه خانواده خود به آمریکا مهاجرت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله ویزای تحصیلی M1 آمریکا را مطالعه کنید.

ویزای تحصیلی J1 آمریکا

ویزای تحصیلی J1 مخصوص فرصت‌های مطالعاتی است. اشخاصی متقاضی این ویزا هستند که می‌خواهند تحقیق یا تدریس در دانشگاه‌های آمریکا را تجربه کنند. مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی J1 بر اساس طول دوره متغیر است. دارنده ویزای تحصیلی J1 بایستی پس از 2 سال خاک آمریکا را ترک کند و مجددا برای ورود به آمریکا اقدام کند. دارنده ویزای تحصیلی J1، می تواند برای اقامت همسر و فرزندان زیر 21 سال خود درخواست ویزای J2 کند.

چگونه ویزای تحصیلی امریکا بگیریم؟

برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا ابتدا باید شرایط گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا را داشته باشید. پس از داشتن شرایط اولیه اخذ این ویزا می‌توانید، می‌توانید وارد مراحل اخذ ویزای تحصیلی آمریکا شوید. اخذ ویزای تحصیلی آمریکا در صورت داشتن شرایط لازم، منع قانونی خاصی ندارد. ویزای تحصیلی آمریکا تنها ویزایی بود که حتی در شدیدترین حالت اجرای قانون‌های سابق منع مهاجرتی ترامپ نیز برقرار بود و هیچگونه خللی در صدور این نوع ویزاها به وجود نیامد. در ادامه به بررسی شرایط اخذ ویزای تحصیلی آمریکا و توضیح کامل مراحل گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا خواهیم پرداخت.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی امریکا

برای آنکه درخواست شما به منظور دریافت ویزای تحصیلی آمریکا مورد پذیرش واقع گردد، ابتدا باید شرایط لازم برای دریافت ویزا را داشته باشید. از جمله این شرایط می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اخذ پذیرش از موسسات آموزشی معتبر آمریکا

اولین شرط گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا، دریافت پذیرش از یک مرکز آموزشی معتبر در آمریکاست. در صورت اخذ پذیرش، فقط اجازه تحصیل در موسسه پذیرش شده را دارید و نمی‌توانید بدون هماهنگی‌های لازم موسسه آموزشی خود را عوض کنید. به این نکته توجه داشته باشید که دریافت پذیرش از یک موسسه آموزشی در آمریکا لزوما به معنای واجد شرایط شدن برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا نیست. بنابراین در هنگام انتخاب موسسه آموزشی که می‌خواهید از آن پذیرش بگیرید، حتما نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • بررسی کنید که دانشگاه مورد نظر شما دانشجوی بین‌المللی پذیرش می‌کند یا خیر؛ در صورت مثبت بودن این موضوع، پذیرش اتباع کشور ایران در آن دانشگاه را هم بررسی کنید.
 • مدرک زبانی را که برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر نیاز است، مورد بررسی قرار دهید. برای دریافت پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا اغلب نیاز به مدرک زبان است؛ ولی می‌توان بدون داشتن مدرک زبان هم این کار را انجام داد. این موضوع را در بخشی جداگانه توضیح خواهیم داد.
 • به اعتبار آن دانشگاه یا کالج اهمیت ویژه‌ای بدهید. شاید اخذ پذیرش در برخی کالج‌ها و دانشگاه‌های آمریکا بسیار آسان و کم هزینه باشد و بتوانید به راحتی از آن‌ها پذیرش بگیرید؛ ولی این موضوع در هنگام دریافت ویزای تحصیلی می‌تواند به ضرر شما تمام شود. چرا که افسرهای بررسی ویزای تحصیلی، به این موضوع حساس هستند و داشتن پذیرش در برخی از دانشگاه‌ها و کالج‌ها را دارای صلاحیت لازم برای صدور ویزای تحصیلی نمی‌دانند. برای این موضوع می‌توانید از کارشناسان متخصص ما در ویزاچی مشاوره بگیرید.
 • روزمه تحصیلی آماده، کامل و ترجمه شده‌ای داشته باشید، که بتوانید مسئولین دانشگاه‌ها را برای دریافت پذیرش متقاعد کنید.
ویزای تحصیلی امریکا مصاحبه در سفارت آمریکا مهاجرت اقامت دائم آمریکا هزینه اخذ ویزای تحصیلی دانشجویی با همسر با خانواده سامانه SEVIS

ویزای تحصیلی آمریکا بدون مدرک زبان

همانطور که پیش‌تر گفتیم، برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا نیاز به داشتن مدرک بین‌المللی زبان همچون تافل یا آیلتس دارید، و شاید این موضوع برای همه افراد امکان‌پذیر نباشد. برای حل این موضوع راه‌حل دیگری وجود دارد که به وسیله آن می‌توانید در دانشگاهی پذیرش زبان بگیرید و پس از اتمام فراگیری زبان، امکان این وجود دارد که در رشته مورد علاقه خود در آن دانشگاه به تحصیل ادامه دهید.

تحصیل برای مدرک زبان، مزایایی دارد که شامل موارد زیر است:

 • شرط سنی ندارد.
 • حداقل مدرک مورد نیاز دیپلم است.
 • مصاحبه برای ویزا به صورت فارسی انجام می‌شود.
 • می‌توانید پس از اتمام دوره زبان، در همان دانشگاه برای رشته دیگری پذیرش بگیرید.

گفتنی است که ویزاچی متخصص در زمینه دریافت پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های آمریکاست و ضمن ارائه مشاوره برای انتخاب بهترین دانشگاه و کمک به سریع‌تر شدن پروسه دریافت ویزای تحصیلی آمریکا، قادر است تا بدون مدرک زبان برای شما از دانشگاه‌های آمریکا پذیرش تحصیلی دریافت کند. در صورت نیاز به کمک و مشاوره ما می‌توانید با شماره تماس ۰۹۱۲۴۸۸۰۵۲۰ ( خط ویژه ) تماس حاصل فرمایید.

تمکن مالی مورد نیاز برای ویزای تحصیلی امریکا

یکی از شرایط مهم دیگر برای گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا، اثبات تمکن مالی و وابستگی به مهین خود است. به بیان دیگر متقاضی دریافت ویزای تحصیلی آمریکا باید اثبات کند که حداقل برای یکسال تحصیلی توانایی آن را دارد که از عهده هزینه های تحصیل ( از پرداخت شهریه گرفته تا هزینه سکونت، بیمه و خورد خوراک) برآید.  تمکن مالی مورد نیاز برای گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا عدد ثابتی ندارد و کاملا بستگی به موسسه آموزشی شما، مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و ایالت آن دارد.

در صورت دریافت پذیرش در یک موسسه آموزشی آمریکایی، این موسسه فرمی به نام فرم I-20 برای شما ارسال خواهد کرد. درون این فرم اطلاعات کاملی از میزان هزینه سالانه برای تحصیل در آن موسسه آموزشی وجود دارد. برای اثبات تمکن مالی ویزای تحصیلی آمریکا، باید به وسیله اسناد ملکی یا گردش حساب بانکی اثبات کنید که به اندازه هزینه های نوشته شده در فرم I-20  تمکن مالی دارید. در جدول زیر میزان تمکن مالی برای چند دانشگاه آمریکا نوشته شده است.

میزان تمکن مالی مورد نیاز
( بر اساس فرم I-20 دانشگاه )
نام دانشگاه
17131 تا 70231 دلارAmerican University
48116 تا 51289 دلاردانشگاه یوتا
21500 تا 81000 دلاردانشگاه SMU
31691 تا 37773 دلاردانشگاه UNT
18750 تا 75000 دلاردانشگاه واشنگتن
23800 تا 29397 دلاردانشگاه تگزاس
60671 تا 103649 دلاردانشگاه نیویورک (NYU)
46179 دلاردانشگاه UML
45637 دلاردانشگاه بوفالو
37100 تا 40900 دلاردانشگاه ایالتی تگزاس
48743 تا 49160 دلاردانشگاه ایلینوی
44108 تا 48552 دلاردانشگاه استونی بروک
48526 تا 61306 دلاردانشگاه آلاباما
42590 تا 64000 دلاردانشگاه کانکتیکات
27500 تا 30500 دلاردانشگاه ایالتی وبر
39000 تا 41800 دلاردانشگاه میزوری
80312 دلاردانشگاه چپمن
45500 تا 56400 دلاردانشگاه کارولینای جنوبی
38294 تا 57500 دلاردانشگاه ایالتی جورجیا

گفتنی است در صورتی که واجد شرایط دریافت بورس تحصیلی باشید، کاهش زیادی در میزان تمکن مالی مورد نیاز برای ویزای تحصیلی آمریکا رخ خواهد داد، چرا که بخشی از هزینه تحصیلی مورد نیاز توسط نهادهای دولتی و خصوصی تامین خواهد شد.

همچنین متقاضیان علاوه بر داشتن تمکن مالی، باید اثبات کنند که وابستگی شدیدی به میهن خود دارند و پس از اتمام تحصیلات به کشور خود باز می‌گردند. این وابستگی‌ها می‌تواند چیزهایی مثل خانواده، حساب بانکی، دارایی و کار در میهن متقاضی باشد.

شرایط سنی اخذ ویزای تحصیلی امریکا

در هر سنی که بتوانید از موسسات آموزشی آمریکا پذیرش تحصیلی دریافت کنید، واجد شرایط سنی دریافت ویزای تحصیلی آمریکا هستید. در واقع ویزای تحصیلی آمریکا محدودیت سنی خاصی ندارد؛ اما از آنجا که برای دریافت پذیرش از دانشگاه های آمریکا باید حداقل دارای مدرک تحصیلی دیپلم 12 ساله باشید، داشتن حداقل 17 سال سن برای دریافت پذیرش در دانشگاه های آمریکا ضروری است.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی امریکا

برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا، باید چندین گام اساسی را بردارید. در اینجا سعی شده است تا تمام مراحل به صورت جزیی و دقیق برای شما شرح داده شود اما هر چقدر هم که توضیحات کاملی ارائه شود، باز هم مراحل نوشته شده در ادامه مطلب می‌تواند وابسته به شرایط شخصی هر شخص، زمان اقدام و نحوه چیدمان و ارسال مدارک شامل پروسه‌های اداری و زمانی متفاوتی شود و گاهی نیز به دلیل آشنا نبودن با شرایط موجب عدم پذیرش و ریجکت شدن درخواست شما گردد. پس توصیه ما این است ضمن مطالعه کامل مراحل و اطلاع از پروسه دریافت ویزای تحصیلی، در صورت نیاز به مشاوره‌های تخصصی بیشتر و بالا بردن شانس پذیرش خود، 

به وسیله شماره ۰۹۱۲۴۸۸۰۵۲۰ با مرکز تماس ما در ویزاچی تماس حاصل کنید و از کمک‌های متخصصان ما بهره‌مند شوید.

ویزای تحصیلی امریکا مصاحبه در سفارت آمریکا مهاجرت اقامت دائم آمریکا هزینه اخذ ویزای تحصیلی دانشجویی با همسر با خانواده سامانه SEVIS

مرحله اول : دریافت پذیرش از موسسات آموزشی تایید شده توسط SEVP

برای شروع پروسه اخذ ویزا، باید ابتدا در یکی از موسسات آموزشی تایید شده توسط SEVP پذیرش شوید. برنامه ساماندهی دانشجویان و گردشگران (Student and Exchange Visitor Program) که به اختصار آن را SEVP می‌نامند، برنامه‌ای است که مسولیت ساماندهی به ورود دانشجویان به کشور آمریکا را به عهده دارد و در هنگام انتخاب موسسه آموزشی و پذیرش گرفتن از آن، باید دقت کنید که این موسسه در لیست مراکز مورد تایید SEVP قرار داشته باشد.

مرحله دوم : ثبت اطلاعات در سامانه SEVIS و پرداخت کارمزد آن

پس از آنکه توانستید از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش اولیه را دریافت کنید، باید پرونده خود را در سامانه آنلاین SEVIS ایجاد کنید و کارمزدهای مربوط به تکمیل فرم SEVIS I-901 را پرداخت نمایید. سامانه ثبت اطلاعات دانشجویان و گردشگران آمریکا (Student and Exchange Visitor Information System) که به اختصار SEVIS نام دارد، سیستمی است که به منظور ساماندهی اطلاعات گردشگران و دانشجویان ورود کننده به کشور آمریکا راه‌اندازی شده است و به منظور دریافت ویزای تحصیلی باید اطلاعات خود را در این سامانه وارد کنید و کارمزدهای آن را بپردازید. مدت اعتبار رسید پرداخت سویس فی یک سال پس از پرداخت بوده و مبلغ پرداختی غیرقابل بازگشت است.می‌توانید با خواندن مقاله نحوه پرداخت سویس فی از میزان کارمزدهای SEVIS ( سویس فی(  و نحوه پرداخت آن‌ها مطلع شوید.

پس از تکمیل و پرداخت کارمزدهای سامانه SEVIS ، دانشگاهی که در آن پذیرش شده‌اید برای شما فرم I-20 را آماده خواهد کرد؛ برای صدور فرم I-20 شما باید تمکن مالی ارائه دهید. این فرم در واقع برگه‌ای شامل هزینه های مخارج زندگی، دانشگاه، خورد و خوراک و … می باشد که با جزییات محاسبه شده است. به طور مثال برای دانشگاه UMBC باید اثبات کنید که برای مقطع کارشناسی می‌توانید از عهده سالانه 40624 دلار هزینه بربیایید؛ این میزان برای مقطع کارشناسی ارشد 35982 دلار است. گواهی تمکن مالی برای فرم I-20 هر دانشگاه متفاوت است و بسته به میزان شهریه دانشگاه، بیمه پزشکی و هزینه‌های اقامت و غذا دارد.

فرم I-20 برای کسانی که بورسیه تحصیلی دارند و از دانشگاه فاند دریافت می‌کنند مورد نیاز نخواهد بود ولی بقیه افراد باید مبلغی در حساب خود قرار دهند و بعد از چند روز به بانک مراجعه کنند و تاییدیه بانکی را که به زبان انگلیسی می باشد، دریافت و برای دانشگاه ارسال کنند. این به آن معنا خواهد بود که در مدت اقامت تحصیلی، از پس هزینه‌های خود برخواهند آمد و برای دولت آمریکا سربار نخواهند بود.

هنگامی که در مرحله آخر برای مصاحبه ویزا به سفارت آمریکا مراجعه می‌کنید، باید این فرم را با خود به همراه داشته باشید. اگر قصد دارید همسر و فرزندانتان را نیز با خود ببرید، باید برای آن‌ها نیز فرم I-20 جداگانه تکمیل کنید، ولی نیازی به ثبت‌نام آن‌ها در SEVIS نیست.

 مرحله سوم : درخواست ویزا و تکمیل مراحل آنلاین تشکیل پرونده

پس از دریافت فرم I-20 باید با استفاده از مراحل آنلاین، اقدام به تکمیل فرم DS-160 برای درخواست ویزا کنید. این مرحله نیز شامل پرداخت هزینه‌هایی به منظور تشکیل پرونده می‌شود، که در ادامه مطلب و قسمت هزینه اخذ ویزای تحصیلی آمریکا به آن خواهیم پرداخت. پس انجام مراحل آنلاین و تکمیل فرم ‌ DS-160 برای شما زمانی برای مصاحبه حضوری به منظور دریافت ویزای تحصیلی آمریکا تعیین خواهد شد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد فرم ‌ DS-160 و نحوه تکمیل آن می‌توانید  مقاله راهنمای تکمیل فرم DS-160 را بخوانید.

مرحله چهارم : دریافت نوبت از سفارت و آماده شدن برای مصاحبه حضوری

مرحله بعدی دریافت نوبت از سفارت یا کنسول‌گری آمریکا به منظور مصاحبه حضوری دریافت ویزای تحصیلی آمریکاست. مدت زمان انتظار برای نوبت می‌تواند بسته به موقعیت مکانی شما، فصل و نوع دسته‌بندی ویزای شما بسیار متفاوت باشد ؛ اما چنانچه می‌خواهید در سریع‌ترین زمان از سفارت آمریکا نوبت دریافت کنید، می‌توانید با مشاوران ما در گروه مهاجرتی ویزاچی تماس بگیرید.

مرحله پنجم : شرکت در مصاحبه حضوری

پس از تعیین وقت مصاحبه حضوری، مدارک لازم برای اخذ ویزا را حتما به همراه داشته باشید. در سفارت به منظور احراز صلاحیت شما، مدارک شما بررسی شده و سوالاتی نیز از شما پرسیده می‌شود، در رابطه با مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا ، در ادامه این مطلب بیشتر توضیح خواهیم داد. ممکن است در سفارت از شما انگشت‌نگاری شود و اطلاعات بایومتریک شما نیز ثبت شود. پس از انجام این مرحله، باید منتظر اعلام نتیجه نهایی درخواستتان بمانید. برای آشنا شدن با تجربه مصاحبه حضوری در سفارت آمریکا می‌توانید مقاله تجربه مصاحبه سفارت آمریکا در آنکارا را مطالعه کنید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

در صورت داشتن شرایط و تکمیل پروسه صدور ویزا، در هنگام مراجعه به سفارت آمریکا برای مصاحبه حضوری، حتما مدارک زیر را به همراه داشته باشید :

 • به همراه داشتن فرم چاپ شده I-20
 • رسید پرداخت کارمزدهای SEVIS
 • رسید ثبت پرونده آنلاین (فرم DS-160)
 • پاسپورتی با تاریخ اعتبار حداقل شش ماه بیش‌تر از مدت زمان مورد نظر برای اقامت در ایالات متحده آمریکا
 • تمام پاسپورت‌های قدیمی
 • مدارک که وضعیت مالی شما در دوران تحصیلتان را گواهی کند.
 • دو عکس رنگی جدید، یک نسخه فیزیکی و یک نسخه دیجیتالی
 • مدارک تحصیلی، نمرات آزمون، مدارک یا گواهینامه‌ها از مدارسی که در آنها تحصیل کرده‌اید.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی امریکا

نوع خدمتمبلغ به دلار آمریکا
کارمزد SEVIS ( سویس فی )350 دلار
هزینه‌های فرم DS-160 و پروسه صدور ویزا160 دلار

هزینه و مخارج دریافت ویزای تحصیلی آمریکا را می‌توان به دو دسته ثابت و متغیر تقسیم نمود. از آنجا که آمریکا با کشور ایران روابط دیپلماتیک ندارد. به منظور مصاحبه ویزا باید به سفارت آمریکا در کشورهای امارات، ارمنستان  و یا ترکیه مراجعه کنید، در نتیجه هزینه‌های متغیری مانند بلیط هواپیما و هزینه ویزای کشورهای دیگر نیز به کار شما اضافه خواهد شد. اما هزینه‌های ثابت دریافت ویزا را می‌توان در جدول زیر خلاصه کرد:

برای کم کردن هزینه اخذ ویزای تحصیلی آمریکا فقط می‌توانید بر روی کم کردن هزینه های متغیر تمرکز کنید. استفاده از تورهای مقرون به صرفه اخذ ویزای آمریکا بسیار می‌تواند شما در این موضوع کمک کند. ویزاچی در زمینه تورهای اخذ ویزای آمریکا و کانادا یکی از باسابقه‌ترین و مجرب ترین موسسات مهاجرتی است که علاوه بر ارائه تورهای مقرون به صرفه، خدمات همراهی نیز به مشتریان خود ارائه می‌دهد به این صورت که یک راننده متقاضی ویزا را در کشور خارجی همراهی می‌کند و او را به مقصدهایی همچون سفارت می‌رساند.

چنانچه برای مراجعه به سفارت های آمریکا در کشورهای خارجی نیاز به اخذ نوبت سفارت ، استفاده از تورهای اخذ ویزا و خدمات همراهی دارید؛ می‌توانید به وسیله شماره ۰۹۱۲۴۸۸۰۵۲۰ با ویزاچی تماس حاصل فرمایید.

مدت زمان اخذ ویزای تحصیلی امریکا

همانطور که در قسمت‌های قبلی اشاره کردیم، پروسه اخذ ویزای تحصیلی آمریکا به عوامل زیادی بستگی دارد، اما یکی از مهم‌ترین آن‌ها دریافت وقت مصاحبه از سفارت آمریکاست. پروسه صدور ویزا ممکن است 3 تا 8 ماه یا بیشتر از این مدت به طول بیانجامد. در برخی مواقع تاخیر در صدور ویزا باعث از دست رفتن موقعیت تحصیلی شده است. پس بهتر است برای جلوگیری از این اتفاق به دو نکته توجه کنید:

 • حتما مدت زمان مناسبی را برای اینکار در نظر بگیرید. ویزای تحصیلی آمریکا قابلیت آن را دارد که 120 روز قبل از شروع رسمی تحصیل شما صادر شود، اما شما فقط اجازه دارید که 30 روز قبل از شروع رسمی تحصیل خود وارد کشور آمریکا شوید. به همین دلیل زمان زیادی دارید، در نتیجه در اولین فرصت پس از دریافت پذیرش از موسسات آموزشی آمریکا اقدامات اخذ ویزای خود را آغاز کنید.
 • از مشاوران متخصص برای کوتاه شدن پروسه گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا بهره ببرید، آن‌ها برحسب تجربه و اطلاع دقیق از قانون‌ها و پروسه‌های اداری، روش‌ها و میانبرهایی را می‌شناسند که باعث سریع پیش رفتن پرونده شما و اخذ سریع نوبت مصاحبه از سفارت‌های آمریکا خواهد شد.

چگونگی کار با ویزای تحصیلی امریکا

ویزاهای تحصیلی آمریکا برای دانشجویان تمام وقت در نظر گرفته شده و به عنوان ویزای کاری طراحی نشده است. دانشجویان بین المللی تنها قادر به 20 ساعت کار در طول هفته و در داخل دانشگاه هستند؛ اما به این منظور ابتدا باید تاییدیه‌ای از وزارت امنیت داخلی و اداره بین المللی دریافت کنید. کار کردن غیرقانونی زمانی که با ویزای تحصیلی یک تخلف جدی به حساب می‌آید و می‌تواند منجر به دیپورت و اخراج شما از کشور شود.

به علاوه دارندگان ویزای تحصیلی آمریکا می‌توانند برای اجازه کار در دانشگاه، به مدت 12 ماه اقدام کنند. این اجازه آموزش عملی اختیاری یا OPT  نامیده می‌شود. OPT این اجازه را می‌دهد تا دانشجویان بین‌المللی که به تازگی فارغ‌التحصیل شده‌اند، به طور وقت تا مدت زمان 1 سال مشغول به کار در آمریکا شوند و به دانشجویان اجازه آموزش و کار در زمینه ای مرتبط با رشته تحصیلی شان را می دهد. به صورت کلی به سه شکل می‌توان از OPT استفاده نمود:

 • کار نیمه وقت در طی تحصیل
 • کار تمام وقت در طول دوره مرخصی
 • کار بعد از فارغ التحصیلی در زمینه مرتبط با برنامه تحصیلی

چگونگی دریافت اقامت دائم آمریکا با ویزای تحصیلی

ویزاهای تحصیلی آمریکا از نوع ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا هستند و با گرفتن ویزای تحصیلی فقط اقامت موقت آمریکا را داشته و اجازه دارید تا پایان تحصیل خود در آمریکا بمانید؛ اما نکته جالبی که باید آن را بدانید این است که بهترین روش اخذ اقامت دائم آمریکا برای ایرانیان، اخذ ویزای تحصیلی آمریکا، تبدیل آن به ویزاهای مهاجرتی و در نهایت اخذ گرین کارت آمریکاست.

دانشجویان می‌توانند بعد از اتمام تحصیل خود در آمریکا به مدت یکسال مشغول کار شوند. پس از یکسال کار در آمریکا می‌توانند درخواست تبدیل ویزای تحصیلی خود به ویزای کاری H1-B را بدهند. در صورتی که بتوانند پروسه تبدیل ویزای تحصیلی به کاری آمریکا را به درستی انجام دهند، پس از 5 سال کار در آمریکا می‌توانند اقامت دائم آمریکا را تقاضا کرده و گرین کارت آمریکا را دریافت کنند.

چنانچه به دنبال یک راه اصولی و راحت برای اخذ اقامت دائم آمریکا هستید، تحصیل در آمریکا و سپس اشتغال به کار در این کشور بهترین روش است؛ چرا که ضمن ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان با زبان و روش زندگی آمریکایی آشنا خواهید شد و سپس با تغییر ویزای خود و ورود اصولی به بازار کار آمریکا می‌توانید پس از چند سال اقامت دائم آمریکا را اخذ نمایید.

چنانچه علاقه مند هستید درباره روش های دریافت اقامت دائم در آمریکا بیشتر بخوانید، می‌توانید مقاله شرایط و چگونگی اخذ اقامت آمریکا را بخوانید، همچنین برای خواندن مطالب بیشتر در مورد چگونگی تبدیل ویزای تحصیلی آمریکا به ویزای کاری، می‌توانید مقاله تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار آمریکا را بخوانید.

ویزای تحصیلی امریکا با همسر

یکی از ویژگی های جذاب ویزای تحصیلی آمریکا این است که می‌توانید همسر و فرزندان زیر 21 سال را نیز همراه خود به آمریکا ببرید. چنانچه متقاضی بتواند برای خود ویزای تحصیلی نوع 1 ( F1, M1, J1 ) را دریافت کند، همسر و فرزندان زیر 21 سال او نیز می‌توانند ویزای تحصیلی نوع 2 ( F2, M2, J2 ) را اخذ نمایند.

اخذ ویزای تحصیلی آمریکا با خانواده

همانطور که گفتیم اخذ ویزای تحصیلی آمریکا با خانواده امکان‌پذیر است. خانواده شما باز ویزای تحصیلی نوع 2 اجازه تحصیل در آمریکا را خواهند داشت و این یکی از مزیت های مهم ویزای تحصیلی آمریکاست. چنانچه همسر شما بتواند ویزای تحصیلی نوع یک را اخذ نماید، شما نیز می‌توانید با او به آمریکا رفته و به تحصیل بپردازید، اما با ویزای تحصیلی نوع 2 نیز اجازه کار در آمریکا را نخواهید داشت.

برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا با خانواده ، فقط همسر و فرزندان مجرد زیر 21 سال شما واجد شرایط هستند. برای اخذ این نوع ویزا باید برای همسر و فرزندان خود نیز پرونده تشکیل دهید و سپس همگی برای انجام مراحل اخذ ویزا به سفارت آمریکا بروید. معمولا در سفارت از همسر و فرزندان شما نیز مصاحبه خواهد شد، اما نیازی به نگرانی نیست چرا که سوالات اصلی از متقاضی ویزای تحصیلی نوع 1 پرسیده خواهد شد.

چنانچه قصد اخذ ویزای تحصیلی آمریکا با همسر و فرزندان خود را دارید، مطلع باشید که میزان تمکن مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی شما بالاتر خواهد رفت، چرا که شما علاوه بر تامین هزینه زندگی خود باید قادر باشید تا هزینه های روزمره زندگی خانواده خود را نیز تامین کنید. معمولا در این شرایط برای به همراه بردن هر عضو خانواده بین 3000 تا 4000 دلار به تمکن مالی مورد نیز برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا اضافه خواهد شد.

سخن پایانی

با اخذ ویزای تحصیلی آمریکا علاوه بر اینکه از مزیت تحصیل در بهترین و معتبرترین دانشگاه ها و موسسات آموزشی جهان بهره مند می‌شوید، فرصتی ایده آل برای کار در آمریکا و اخذ اقامت دائم این کشور نیز خواهید داشت. از دیگر مزایای ویزای تحصیلی آمریکا این است که می‌توانید برای خانواده خود نیز ویزای تحصیلی بگیرید و آنان نیز می‌توانند در آمریکا به تحصیل بپردازند. ویزای تحصیلی آمریکا تنها ویزایی است که در طی سال‌ها هیچگونه محدودیت و منعی برای صدور آن به وجود نیامده است و حتی در فرمان سابق بن ترامپ نیز مشکلی برای آن پیش نیامد.

بنابراین چنانچه به فکر ساختن آینده درخشان تحصیلی برای خود هستید و یا آنکه قصد مهاجرت اصولی به آمریکا از بهترین روش را دارید؛ گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. 

ویزاچی متخصص در امور اخذ ویزای توریستی آمریکا، اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های آمریکا و مشاوره برای اخذ اقامت دائم آمریکا است. در صورت نیاز برای تماس با کارشناسان ویزاچی می‌توانید با شماره ۰۹۱۲۴۸۸۰۵۲۰ تماس حاصل فرمایید.

پاسخ به سوالات متداول درباره ویزای تحصیلی امریکا

آیا امکان تحصیل رایگان در آمریکا وجود دارد ؟

جواب : در صورت گرفتن فول فاند تحصیلی از دانشگاه های آمریکا، امکان تحصیل رایگان در آمریکا وجود دارد و هزینه تحصیل و زندگی شما در آمریکا توسط دانشگاه یا سایر نهادهای ارائه دهنده بورس تحصیلی پرداخت خواهد شد. برای خواندن مطالب بیشتر درباره چگونگی دریافت بورس تحصیلی آمریکا، می‌توانید مقاله چگونگی گرفتن فول فاند تحصیلی از آمریکا و کانادا را بخوانید.

آیا دریافت ویزای تحصیلی امریکا بدون تمکن مالی امکان پذیر است ؟

جواب : در صورتی که هزینه تحصیل و زندگی شما در آمریکا به وسیله فول فاندها و بورس های تحصیلی تامین شود، دریافت ویزای تحصیلی آمریکا بدون تمکن مالی امکان‌پذیر خواهد بود.

مدارک تحصیلی مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا در مقطع کارشناسی چیست ؟

جواب : برای تحصیل در آمریکا در مقطع لیسانس باید دیپلم 12 ساله داشته باشید. برای پذیرش در بسیاری از دانشگاه های آمریکا داشتن معدل بالای 13 و همچنین داشتن نمره بالای 6 در آزمون تافل ضروری است.

مدارک تحصیلی مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی امریکا در مقطع کارشناسی ارشد چیست ؟

جواب :  برای تحصیل در آمریکا در مقطع فوق لیسانس معمولا به معدل بالای 14 در مقطع لیسانس و داشتن مدرک معتبر زبان نیاز دارید. البته شرایط تحصیلی مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه ها با یکدیگر متفاوت است و بهتر است برای بررسی این موضوع به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید.

برای تحصیل در مدارس آمریکا به چه مدارکی مورد نیاز است ؟

جواب : برای تحصیل در مدارس آمریکا معمولا فقط به ریز نمرات تحصیلی نیاز است و در اکثر موارد نیازی به ارائه مدرک زبان نیست؛ اما برای دریافت پذیرش از برخی مدارس آمریکایی مدرک زبان نیز مورد نیاز است.

آیا دریافت ویزای تحصیلی امریکا بدون مدرک زبان ممکن است ؟

جواب : معمولا برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا به مدارک معتبر زبان همچون تافل و آیلتس نیاز است، اما دریافت ویزای تحصیلی بدون مدرک زبان هم امکان‌پذیر است و با توجه به شرایط شخصی شما نیاز به مشاوره دارید.

امکان کار با ویزای تحصیلی آمریکا وجود دارد ؟

جواب : همانطور که در متن مقاله گفتیم، ویزای تحصیلی آمریکا برای تحصیل تمام وقت در آمریکاست، بنابراین با این ویزا امکان کار تمام وقت در آمریکا وجود ندارد؛ اما شما می‌توانید با کسب مجوزهای لازم در هفته به مدت 20 ساعت کار کنید.

مصاحبه در سفارت آمریکا برای گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا اجباری است ؟

 جواب : در صورتی که سن شما بین 13 تا 80 سال باشد، برای گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا نیاز به انجام مصاحبه در سفارت آمریکا دارید، در غیر اینصورت نیازی به مصاحبه نمی‌باشد.

تماس